CSR (VTF) másképp
Csak a(z egyik) neve hasonló: banyánfa. Más néven bengáliai fügefa. Ez az a növény, melyet Sir Mark Moody-Stuart, a Royal Dutch Shell volt elnöke a The Corporation - A pénz birodalma című filmben említ:
"Még az is,
aki egy banyánfa alatt él,
másvalaki támogatására szorul."
Mint azt e rovat előző cikkében említettem, elhatároztam, hogy egy külön cikket írok Sir Mark e mondatának a különböző értelmezési lehetőségeiről. Elkészültem vele.
Három bekezdésnyi biológia
A bengáliai fügefa az általam talált források szerint a fügék Urostigma alfajába tartozik, vagyis az úgynevezett fafojtó fügék közé. (Az angol nyelvben a "banyan" szó bármilyen fafojtó fügét jelenthet.) Magvai nem a talajban csíráznak ki, hanem sziklák vagy fák tetején, ahová madarak vagy fán élő emlősök (pl. majmok) segítségével jutnak föl. Ha egy ilyen mag megreked egy mélyedésben két faág között, ahol napfényhez, esővízhez és az ágak közé szorult törmelék által némi tápanyaghoz is jut, növekedésnek indul. Lefelé ereszkedő léggyökerei mindent körülfonnak, ami az útjukba kerül, beleértve akár a magnak otthont adó gazdanövényt is.
Amint elég hosszúak, a léggyökerek a talajba fúrják magukat és a banyán növekedése fölgyorsul. Megvastagodó léggyökerei egyre erősebben szorítják a gazdanövény törzsét. A banyánfa versenyre kel a gazdanövénnyel a földből fölszívható tápanyagokért és a napfényért. Sokszor csak idő kérdése, hogy a gazdanövény mikor veszíti el ezt a versenyt, mert a banyánfának van még egy olyan képessége, amely más fafojtó fügéknél is eredményesebbé teszi a túlélésért folyó küzdelemben.
A bengáliai fügefa az oldalra kinyúló ágairól is ereszt léggyökereket lefelé. Ezek a léggyökerek is megvastagodnak és elfásulva plusz stabilitást adnak a banyánfának. Segítségükkel ez a fa vízszintesen is terjeszkedni tud. Konkrét példát találtam arra, hogy egyetlen banyánfa képes erdőként benőni akár egy egész szigetet.
A kulturális vonatkozások
szintén nagyon érdekesek.
A bengáliai fügefa India nemzeti jelképe - ahogy Kanadáé a juharfa, Libanoné a cédrus és így tovább. A hindu vallás szerint a banyánfa levele Krisna isten pihenőhelye.
A közelmúltban ("véletlenül" éppen e hó 4-én, a legutóbbi tízmilliószoros teremtő napon, melynek éjszakáján egyébként telihold volt) szert tettem egy kiadványra, melyből idővel többet is megtudhatok erről. Leginkább a hátsó borítón olvasható idézetek győztek meg. Úgy gondoltam: ha ezek az emberek hasznosnak találták ezt a könyvet, nekem is érdemes jobban megismernem.
Nem egyszerű olvasmány, ezért lassan és óvatosan haladok vele. Valahogy úgy, mint Lesley Hazleton a Koránnal.
Tovább is van.
Mondjam még?
A hagyomány szerint az is egy banyánfa (egy, az azóta szent fügének nevezett alfajba tartozó példány) volt, mely alatt Gautama Sziddhártha herceg megvilágosodott. Ha Sir Mark a banyánfát Buddhára gondolva említette meg, érdekes kérdés, hogy vajon az ő számára mit jelképez Buddha személye.
A Fülöp-szigetek mitológiájában a banyánfák szellemek és démoni lények lakhelyei.
Hogy ne csak vallási párhuzamokat említsek:
- Daniel Defoe világhírű regényhősének, Robinson Crusoe-nak is egy banyánfa adott otthont a lakatlan szigeten.
- Arthur C. Clarke 2010. Második űrodisszeia című regényében a Jupiter egyik holdján, az Európán élő idegen lények külsejének leírásához a banyánfát használja metaforaként.
- Indonézia címerében, a pajzs jobb felső negyedében egy banyánfa látható. Ebben az esetben az egység jelképeként.
Összegezve:
A The Corporation - A pénz birodalma című filmben Sir Mark Moody-Stuart által említett banyánfa egy olyan növény, amely
- kezdetben a puszta fennmaradásához is külső támogatásra szorul, ám
- minél nagyobbá és erősebbé válik, annál nagyobb veszélyt jelent az egykori támogatójára és a körülötte élő többi növényre, mert
- agresszív és rendkívül hatásos módszere van a terjeszkedésre, melynek alkalmazásával idővel szinte bármekkora területet képes teljesen elfoglalni. Ráadásul
- különböző kulturális okok miatt rengeteg ember tiszteli vagy egyenesen szentnek tartja, míg mások az általa okozott károkat sérelmezik.
Te is látod a párhuzamot a banyánfa
és a filmben bemutatott Társaság között?
Ha most még nem, érdemes (újra) elolvasnod e rovat előző két cikkét, melyeket itt és itt találsz. Legközelebb tovább elemzem a filmet, melynek készítői maguk is egy érdekes metaforát találtak a Társaságra. Addig lesz időd elgondolkodni a fentieken.
Jövő szerdán Szilvi Drágám egy olyan keresztnévvel foglalkozik, melyet a GR Klub egyik tagja is visel - és nagyon illik hozzá. :).
Legyetek jók, amennyire tudtok!
Iratkozz fel a Blogértesítőnkre, hogy semmiről se maradj le!