CSR (VTF) másképp
"Ha a Föld sorsáról van szó, nem hiszem, hogy a pusztító erőket igazolnunk kéne azzal, hogy 'kiegyensúlyozott' televíziós újságíró módjára mutatjuk be az ő nézőpontjukat. Azonban érdekelnek, és, az igazat megvallva, lenyűgöznek azok, akik a gazdasági globalizáció és a társasági dominancia mellett érvelnek. Egy, a céges tájékozottságról szóló programban elengedhetetlen, hogy meghallgassuk őket, és megértsük látásmódjukat. A reform belülről is jön, akárcsak kívülről, ezért a The Corporation azokat az intézményi korlátokat is igyekszik felfedni, melyekkel sok, a nagy társaságoknál dolgozó jó ember küszködik."
Ez az alábbi filmrészlet elején hallható Mark Achbarnak, a film egyik készítőjének a véleménye. Mielőtt megnézed a videót, kérlek, válaszolj négy kérdésre!
- Melyik az az öt cég, melyeknek a termékei, szolgáltatásai a legnagyobb hatással vannak a mindennapi életedre?
- Milyennek látod ezeket a cégeket?
- Szerinted mit képviselnek ezek a vállalatok?
- Az öt cég közül vajon hány működik nyílt részvénytársaságként?
Azt most inkább hagyjuk, mennyire tartom kongruensnek az Amerikai Egyesült Államok akkori elnökének a videóban látható nyilatkozatát! Majd te eldöntöd, hogy szerinted azt mondta-e a szája, amit az esze és a szíve diktált. Nézzük inkább a metaforát, amit használt!
Általában a "néhány romlott alma a kosárban" a kis számú kivételt szokta jelenteni a többségében pozitívnak ítélt csoportban, de a dal közben és rögtön utána bejátszott képsorok azt sejtetik, hogy még "a legédesebb alma a fán" is romlott. Akkor pedig valószínűleg nagy baj van az almafával...
Már ebből a fenti szűk negyedórából is érezhető,
hogy itt valami nem stimmel.
Nem. Nem arra célzok, hogy a bálna nem hal, hanem vízben élő emlősállat. Ennél jóval nagyobb a baj. Remélem, mire ennek a cikksorozatnak a végére érünk, te is tisztá(bba)n látod majd, hogy mi.
Kezdjük - mondjuk - azzal, hogy Ira Jackson, az egyik leghíresebb amerikai egyetem üzleti és politikai képzéseire komoly befolyással bíró felső vezető sas-metaforája egyértelműen inkongruens! Ugye érzed, hogy ő maga sem hisz abban a "maszlagban", amit mond? Az eltúlzott műmosoly utáni mondata viszont teljes összhangban van a nem verbális üzenetével (hangsúly, hangszín, mimika, gesztus, testtartás stb.).
Robert Keyes elnök-vezérigazgató szavai szintén hiteltelenül csengenek. Ha valóban nem használja a "társaság" szót, vajon miért jut olyan nehezen eszébe bármilyen rokon értelmű szó vagy kifejezés? Ha mégis használja, miért igyekszik letagadni?
Mark Achbar elárulta, hogy az interjúalanyokat azért kérdezték meg, milyen metaforával írnák le a részvénytársaság fogalmát, mert arra számítottak, hogy mindegyik megkérdezett ember a saját értékrendjét, látásmódját fogja a belevetíteni a válaszába. Mint a Rorschach Teszt - amit a tintapacákban látsz, nem a tintapacákról szól, hanem rólad.
Amit a videó fölötti kérdéseimre válaszoltál,
nem arról az öt cégről szól...
Joe Badaracco professzor csak az egyik elemét nevezi meg annak a problémának, melyről e rovat további cikkeiben szó lesz: egy részvénytársaság tevékenységének a legfontosabb célja "jelentős, növekvő, folyamatos, törvényes nyereséget termelni az üzletet birtokló emberek számára".
Szilvia jegyzete
Annak a fényében, amit James Redfield A mennyei prófécia című regényében olvastunk, számunkra különleges jelentősége van annak, hogy Mary Zepernick megfogalmazása szerint "másfél évszázaddal ezelőtt a társaságok ügyvédei rájöttek, hogy több hatalomra van szükségük". Ha olvastad a könyvet, talán emlékszel, mi a 4. fejezet címe.
Az alkotmánymódosítások szövegének a videóban említett kicsavarásáról majd akkor írok, ha találok rá szavakat...
Legközelebb a dokumentumfilm folytatása segítségével alaposabban megvizsgáljuk, mit is jelent az, hogy egy profitorientált, a. m. nyereségérdekelt szervezet, amelynek az anyagi motiváción kívül további jellemzői, hogy szinte "mindenhová elér, rendkívül erős, igen nehéz elkerülni és átformálja az emberek életét" - úgynevezett "jogi személyiséggel" rendelkezhet. Az is világosabb lesz, miért foglalkozunk ezzel a filmmel ebben a személyes felelősségről szóló rovatban.
A hétfői cikkemmel egy új rovat indul itt a Szülőnevelés Blogon, melyet főleg a leendő illetve gyakorló édesapák figyelmébe ajánlok. Persze a leendő illetve gyakorló édesanyáknak sem tilos beleolvasni. Ha tetszik nekik, megmutathatják a párjuknak. :)
Legyetek jók, amennyire tudtok!
Iratkozz fel a Blogértesítőnkre, hogy semmiről se maradj le!