soron kívüli cikk olvasói kérésre (is)
Ezt a cikket még nehezebb volt összehoznunk, mint az 1. részt. Az érzelmi okok és a kapott információ döbbenetes mennyisége (lásd alább) mellett újabb hátráltató tényező jelentkezett. Technikai. Tylla új szakmája mind Neki, mind a laptopnak plusz igénybe vételt jelent, ezért az elmúlt hónapban a korábbinál kevesebb időt tudtunk a Blog írására fordítani.
Most, hogy végre eljutottunk idáig, nemcsak a Napvilág Születésház februári információs hetéről szóló beszámolót folytatjuk, hanem a márciusi - hasonló, ám Geréb Ági részvétele nélkül megrendezett - információs hétről is ejtünk pár szót.
Tylla jegyzete
Az információs hetek szerda délelőtti témája a szülés a bába szemszögéből, a délutáni pedig a gyermekágy. Ezen a napon már kevesebb technikai információ hangzik el, mint hétfőn. A racionális intelligenciáról a hangsúly eltolódik az érzelmi és a spirituális intelligencia felé. Ezért is nehezebb írott szóban beszámolni a szerdán és csütörtökön történtekről.
Mielőtt rátérnék a szerdai napra, kicsit kiegészítem az 1. részben a hétfőről írottakat. Ezt azért tudom megtenni, mert a márciusi információs hét egy részén szintén jelen voltunk. Hétfőn csak Tylla, mert nekem el kellett intéznem egy hivatalos ügyet, de szerdán és pénteken mindketten el tudtunk menni.
Áprilisban az apósommal együtt mentünk volna - de ezt Tylla már korábban megírta. Májusban a Születés Hete rendezvényein veszünk részt. Közben fogjuk átismételni a "tananyag" egy részét.
A márciusi hétfőt egy olyan hölgy tartotta, akivel februárban nem volt alkalmunk találkozni: Németh Móni. Kedves és szimpatikus ő is. Hogy ezt honnan tudom, ha egyszer nem voltam ott hétfőn? Onnan, hogy márciusban a szerda délutáni témáról is vele lehetett beszélgetni. Az információs hét szerda délelőtti témájáról majd május 12-én hallgatjuk meg őt a budapesti Hordozóházban. Szeretünk a Hordozóházba hazamenni. :)
Németh Móniról első ránézésre nem gondoltuk volna, hogy 5 gyermek édesanyja. Gyermekei között egy ikerpár is van. Móni tehát nemcsak képzettséggel és több éves szakmai gyakorlattal rendelkezik a szülés témájában, hanem személyes tapasztalatokban is átlagon felül gazdag.
Ez a tapasztalat igen hitelessé teszi azt a megállapítását is, hogy míg a spontán meginduló szülés egy száz méteres futáshoz hasonló fizikai megterhelést jelent az anyai szervezet számára, a túl korán megindított szülés viszont olyan, mint a száz helyett százharminc métert kéne lefutni. (Te hogy bírnád?) Ezért is edzem magam már most, amennyire tudom. Például a reggeli rítusokkal.
Tylla jegyzete
Móni elmondta, hogy a szülés spontán megindulásához kell egy jelzés a gyermektől, hogy ő készen áll megszületni, továbbá az anya "engedélye" - az, hogy mind fizikailag, mind mentálisan képesnek érezze magát az előtte álló feladatra. Olyan érdekes és kevésbé közismert információkat is átadott, mint például, hogy
- az amniocentézisnél (melyhez a magzatvízből vesznek mintát) a vetélés kockázata 1% fölötti;
- az ultrahang fölmelegítheti a magzatvizet és a magzati szöveteket - minél kisebb a magzat, annál inkább;
- akkor van értelme CTG-t csinálni, amikor a pocaklakó épp ébren van;
- az édesanya némi szőlőcukor vagy csoki elfogyasztásával :) segíthet a picinek fölébredni;
- a vajúdás és a szülés során a záróizmok ellazítását segítheti, ha a nő az arcizmai ellazítására figyel;
- RH összeférhetetlenség esetén a megszületett gyermek vércsoportját és RH faktorát a köldökzsinór véréből is meg lehet állapítani, nem muszáj a gyermeket megszúrni.
Márciusban sem maradtunk Ági nélkül, mert a szerda délelőtti előadást Király Ági tartotta. Ekkor tudtuk meg tőle, miről lehet felismerni a jóslófájásokat: arról, hogy elmúlnak. :) Szintén elmúlik néhány évvel a gyermek születése után az a hirtelen jött kreativitás, melyet a várandósság vége felé fölerősödő fészekrakó ösztön okozhat.
Tylla jegyzete
A fészekrakó ösztönről egy hét múlva ismét szó lesz itt a Szülőnevelés Blogon.
Fontos információ a családtagoknak: amikor a várandós nő elfárad, a fáradtság nagyon hirtelen tör rá, ezért amennyire megoldható, lehetővé kell tenni a számára, hogy bármit bármikor félbehagyhasson.
A szülés során a nő önmagával találkozik, mert előjönnek a korábban a szőnyeg alá söpört, tudatalatti szintre lenyomott, feldolgozatlan élményei. Jó esetben megtapasztalja: lehet kiszolgáltatott anélkül (is), hogy bántanák. Ez a tapasztalat nagy segítség lehet ezeknek az élményeknek a feldolgozásában. Minél háborítatlanabb a szülés, annál több ilyen élmény negatív hatásaitól tud általa megszabadulni az anya - és annál kevesebb feldolgozni való marad a következő szülésre.
Amit Király Ági így hosszabban kifejtett március 7-én, azt Geréb Ági február 8-án délelőtt sokkal tömörebben és költőibben mondta:
"A szülés kitüntetett jelen,
ami magával hozza a múltat és előrevetíti a jövőt."
Geréb Ági azt is hasonló tömörséggel és szemléletességgel át tudta adni nekünk, miért lehet jó, ha a leendő nagymama jelen tud lenni a lánya szülésénél. Megnyugtató hatással lehet a vajúdó nőre, ha mellette van egy élő bizonyíték arra, hogy a szülés után is van élet. ;) A leendő nagymama jelenlétéről szóló kérdés megbeszélésekor további indok (vagy éppen ellenérv) lehet az, amit a cikk végén olvashatsz.
Ági azt is elmagyarázta, hogy a szülés folyamatában a nő egy olyan megváltozott tudatállapotba kerül, amely miatt ugyanannak az embernek a jelenléte az egyik pillanatban kívánatos lehet a számára, a másikban viszont elviselhetetlen. Ezért is fontos, hogy a szülésnél csak olyan emberek legyenek jelen, akik elfogadják, hogy bármikor elküldhetik őket. A szülés utáni, gyermekágy néven ismert időszakot is érdemes megvédeni: kontrollálni, mikor ki jöhet látogatóba és mennyi időre.
A mai cikkbe a szerda délelőtti ismeretekből már csak az alábbi felsorolás fér bele, az is csak a rendkívüli fontossága miatt. Remélem, megérted, hogy a többi későbbre marad. Csak most haraptuk ki a második falatot az elefántból. Jó alaposan rágd meg, nehogy a torkodon akadjon!
Tylla jegyzete
Mához egy hétre kaptok tőlem egy kisebb falat elefánthúst, melyen leginkább a férfi olvasóink rágódhatnak kedvükre. ;)
Egy vajúdó nőnek pontosan ugyanazok az alapvető szükségletei, mint egy újszülöttnek, vagyis az kell neki, hogy
- ne legyen éhes;
- ne legyen szomjas;
- ne okozzanak neki fájdalmat kívülről;
- a környezete ne okozzon kárt benne és ő se a környezetében;
- legyen valaki, aki megtartja őt;
- legyen egy kéz, amelyben megkapaszkodhat;
- legyen egy szempár, amelyben megláthatja önmagát és amelyből visszajelzést kap önmagáról - vagyis röviden összefoglalva
anyai gondoskodásra van szüksége.
Akkor is, ha ezt nem az édesanyjától kapja meg. Éppen ezért bármilyen másik nő - például egy kórházi nővér - helytelen bánásmódja (egy rossz szó, egy fintor vagy bármi, ami azt jelzi neki, hogy a másik nő nem fogadja el őt) egészen mélyen, az ősbizalom szintjén sérti meg a vajúdó nőt! Ugyanolyan komoly, fájdalmas és nehezen gyógyuló lelki sebet okoz neki, mintha a saját édesanyja bánt volna úgy vele!
Holnap hozom az ígért idézeteket.
Legyetek jók, amennyire tudtok!
Iratkozz fel a Blogértesítőnkre, hogy semmiről se maradj le!