Elmetorna
Ma a valóságról lesz szó. Pontosabban arról, hogy nem egy "valóság" létezik, hanem több milliárd.
Nyugi! Nem valami kvantumfizikai dologra célzok. Csak arra, hogy ugyanannak a valóságnak számtalan értelmezése lehet.
Az emberek ugyanarról a dologról többféleképpen vélekedhetnek. Sőt: ugyanarról a dologról ugyanannak az embernek két különböző időpontban más-más lehet a véleménye.
Például ha egy nős férfi újra megnéz egy olyan filmet, amit agglegény korában már látott egyszer, szinte biztos, hogy másmilyennek látja, mint régen. Pláne, ha az a film - mondjuk - a Ghost.
Az én világlátásomnak számomra van értelme. A tiédnek nyilván számodra van. Legalábbis most. Tíz év múlva talán te sem látod majd értelmét. :)
Ugyanez érvényes a viselkedésünkre is. Minden, amit teszek, számomra teljesen értelmes és ésszerű, amikor megteszem. Ha nem látom értelmét valamilyen cselekedetednek, az azért van, mert nem értem eléggé a belső univerzumodat: nem ismerem eléggé a helyzetedet, nem tudom, milyen információk és tapasztalatok alapján hoztál döntést, mit akarsz elérni a tetteddel.
A valóság rétegei
Az egyszerűség kedvéért most csak három szintet különböztetek meg.
- A fizikai valósághoz tartozik minden, ami objektív tesztekkel meghatározható.
- Ezek azok a dolgok, melyeknek a létezését legfeljebb filozófiai értelemben szoktuk vitatni. A számítógép, melyen ezt a cikket írom, létezik, akárcsak az, amelyiken te éppen olvasod. Épp annyira valóságosak, mint a Gellérthegy vagy az otthonod falai.
- A társadalmi valóság már korántsem ennyire egyértelmű.
- Ez egy embercsoport minden tagja által elfogadott nézeteket jelenti például a kultúra vagy a vallás területén.
Remekül szemlélteti ezt az a karikatúra, melyen egy bikinit és napszemüveget viselő "nyugati" nő és egy tetőtől talpig ruhába burkolt muszlim asszony látható.
"A szemén kívül minden más eltakarva,
micsoda kegyetlen férfiuralmú kultúra!"
gondolja a bikinis nő.
A muszlim asszony viszont így vélekedik:
"A szemén kívül semmi sincs eltakarva,
micsoda kegyetlen férfiuralmú kultúra!"
Vajon melyiküknek van igaza?
- A személyes valóság az, amit az adott ember a saját ismeretei és tapasztalatai alapján igaznak fogad el.
- Ez mindegyikünknek más és más, mert teljes egészében nem osztható meg másokkal. Ezért van belőle annyi, ahány ember a Földön.
A példa kedvéért
a) Képzeld el, hogy két ember szembe találja magát ezzel a kutyával! Az egyiküket még soha nem harapta meg kutya, a másikukat már többször is. Ugye szerinted is két teljesen különböző állatot látnak? Pedig ugyanazt az egyetlen kutyát nézik mindketten.
b) Vajon hogyan vélekedik egy aranybányáról a bányát birtokló cég egyik főrészvényese? És egy kisrészvényes? Hát a bánya mélyén dolgozó bányászok? Vajon mit gondolnak ugyanarról a bányáról a hozzá legközelebb lévő település lakói?
c) Vajon mit gondol az intézményen kívüli szülésről egy kórházi orvos, akinek csak kórházi szülésekről vannak tapasztalatai? Mit gondol az az édesanya, aki kórházban és kórházon kívül egyaránt szült már? Mit gondol az az asszony, aki gyermekek ezreit segítette már világra kórházon kívül, köztük a saját ikerunokáit is? És mit gondoljon egy férfi, akinek nyilvánvaló okokból bármilyen szülésről csak közvetett tapasztalatai lehetnek?
Talán te is hallottad már:
"Semmi sincsen, ami mindenkinek egyformán tetszik.
Semmi sincsen, amit mindenki ugyanúgy szeret.
Ami más, mint az, amit értéknek tartasz,
az valaki másnak még érték lehet."
Edgar Schein, az MIT professzora szerint a személyes valóságot a legnehezebb leküzdeni, megváltoztatni. Tényleg nehéz, de nem lehetetlen.
Mi már többször megtettük, amikor új ismeretekhez jutottunk, új tapasztalatokra tettünk szert. Ilyen élmény volt számunkra, amikor személyesen találkozhattunk és beszélgethettünk olyan asszonyokkal, akik megéltek és/vagy kísértek már intézményen kívüli, háborítatlan szülést. Új tapasztalatokat szereztünk akkor is, amikor tanúi lehettünk annak, ami a múlt pénteken történt néhányukkal.
Az utóbbi napokban újra és újra visszanézünk Felicitász írásához, hogy az ott egyre szaporodó hozzászólások által is új információkhoz jussunk. Ez belül van a befolyásolási körünkön.
Továbbra sem tudjuk biztosan, hogy a doktornő hibáztatható-e a történtekért vagy sem. Azon a véleményünkön viszont az eddig begyűjtött új információk és tapasztalatok sem változtattak, hogy nem büntetőperben kellett volna tárgyalni az ő és társai ügyét - és pláne nem ilyen részrehajlóan.
Szilvia jegyzete
Szerintünk a bíróság sokkal inkább vádolható "különös kegyetlenséggel", mint az öt vádlott bármelyike.
Mindenki a saját észlelésén és tapasztalatain keresztül szűri le, hogy számára mi a valóság és mi nem. A saját személyes valóságodat csak te tudod megváltoztatni. A saját látókörödet csak te tudod szélesíteni, ha akarod. Mi segíthetünk neked megtenni ezt. Ha hagyod...
Hétfőn Szilvi Drágám példák segítségével mutatja meg neked, milyen az, amikor valaki tényként kezel olyasmit, ami csak az ő személyes valóságában vagy a kultúrája társadalmi valóságában állja meg a helyét, de a fizikai valóság szintjén nem.
Legyetek jók, amennyire tudtok!
Iratkozz fel a Blogértesítőnkre, hogy semmiről se maradj le!