Sikeres szokások
A múltkor ott hagytam abba a Bigyó Kft. történetét, hogy az ismerőseim révén egy olyan ajánlatot tudtam közvetíteni Sándor és Béla cégének, amely által egyetlen fillér előzetes kiadása nélkül lehetett volna egy teljesen működő, online értékesítésre is alkalmas honlapjuk egy általuk választott domainen. Hogy mit szólt ehhez az ajánlathoz a Bigyó Kft. ügyvezetője?
Nos, Sándor azt válaszolta, hogy egy családtagja dolgozik a honlapon és várhatóan "az őszi szezonra" készen lesz vele. A gond ott van, hogy a harmadik évezred közepén egy vállalkozás minden egyes honlap nélkül töltött másodperccel pénzt veszít, ráadásul erről a családtagról a fejlesztés alatt álló honlap kapcsán már fél évvel korábban is hallottam...
Emlékeztetőül: ilyen volt a Bigyó Kft. honlapja 2010 októberében - 2011 júliusának az elején pedig ilyen. Pató Pál neve mond neked valamit?
A kezdeményezés és a halogatás
olyanok, mint a teológus és a geológus.
"A kezdeményező és a passzív emberek között ég és föld a különbség" írja Stephen R. Covey. "Nem azt mondom, hogy huszonöt és ötven százalék közötti a hatékonyságbeli különbség. Ötezer százalék fölötti különbségről beszélek. Különösen akkor, ha a cselekvő emberek okosak, éberek, és másokra is tekintettel vannak."
F. Várkonyi Zsuzsa mondta a tehetetlenségről: "... azt tanuljuk." Az is a programunk része, tehát - mivel éntudattal, képzelőerővel, lelkiismerettel és szabad akarattal bíró emberek vagyunk - átírhatjuk, kicserélhetjük.
Megfigyelted már, milyen szavakat, kifejezéseket használsz általában? Az, ahogyan a nyelvet használod, hűen tükrözi, mennyire látod magadat proaktív embernek. Nem véletlen például, hogy Kiyosaki gazdag apja a "Nem engedhetem meg magamnak." kijelentő mondatot kicserélte erre a kérdésre: "Hogyan engedhetem meg magamnak?" Hasonlóképpen reaktív hozzáállásról árulkodik, amikor azt mondja valaki: "Meg kell tennem." - ahelyett, hogy proaktívan kijelentené: "Úgy döntöttem, megteszem, mert meg akarok felelni XY elvárásainak." vagy "Meg akarom tenni, mert nekem így kényelmes. Nem akarom más megoldás keresésével fárasztani magam." és vállalná a döntése következményeit.
Cselekvés közben tudunk a leghatékonyabban tanulni. Merj cselekedni! Hogy mit és hogyan?
Azzal foglalkozz, amire hatni is tudsz!
Proaktivitásunk mértékéről az is rengeteget elárul, mire fordítjuk az időnket és az energiánkat. Mindannyiunk érdeklődési köre (lásd az alábbi ábrát) igen széles: "beletartoznak a gyermekeink, az egészségünk, a munkahelyi gondjaink, az államadósság, az atomháború, és így tovább." A nagy kérdés az, hogy ezek közül melyiket tudjuk befolyásolni és melyiket nem - azaz mekkora a befolyásolási körünk, mi tartozik bele és mi nem.
Ha az idődet és az energiádat leginkább olyasmikre szánod, amik a befolyásolási körödön belül vannak, proaktívan cselekedsz és a befolyásolási köröd növekedni fog.
Ám ha a befolyásolási körödön kívüli dolgokra pazarlod az időd és az energiád nagy részét, ez a reaktív viselkedés egyre csak szűkíti a befolyásolási körödet. Minél többet panaszkodsz (a főnöködre, a kormányra, a szomszédodra, az időjárásra stb.), annál több okot találsz a további panaszkodásra és hamarosan úgy érzed: egy ördögi körbe kerültél.
Van még egy harmadik változat is. "Pozícióból, vagyoni helyzetből, társadalmi szerepből vagy emberi kapcsolatokból eredően előfordulhat, hogy valakinek tágasabb a befolyásolási, mint az érdeklődési köre. Ez a helyzet egyfajta belülről kialakult érzelmi rövidlátást tükröz - egy reaktív és önző életstílust, amely szintén az érdeklődési körön belül mozog." Így él az a szülő, aki csak önmagával foglalkozik és a (valószínűleg nem várt) gyermekét is többnyire csak tehernek, nyűgnek érzi.
Minden gondod megoldása
ugyanonnan indul: tőled.
Mindegy, hogy közvetlen befolyásunk van valamire vagy csak közvetett - vagy éppen semmilyen sincs -, ha proaktívak akarunk lenni, a befolyásolási körünkben kell megtennünk az első lépést.
- Ha a közvetlen ellenőrzésünk alatt álló gondról van szó, a szokásaink jelentik a megoldást. Meglévő szokásaink közül egyet vagy többet megváltoztatva illetve megszüntetve és/vagy új szokás(oka)t fölvéve érünk célt.
- A közvetett ellenőrzésünk alatt álló gondok megoldásához mások segítségére is szükségünk van. Ehhez nekünk kell együttműködőbbé válnunk, például új módszereket megtanulnunk az emberek befolyásolására (ami nem tévesztendő össze a manipulálásukkal). "Én magam" írja Dr. Covey, "több mint harminc különféle emberi befolyásolási módszert tártam fel. Ezek között végletes ellenpárok találhatók, mint az empátia és a nyílt szembeszegülés, vagy a példamutatás és a rábeszélés." Te hányféle módját ismered annak, hogy elnyerd valaki segítségét, támogatását?
- Az ellenőrzés hiányával kapcsolatos gondok kezeléséhez a hozzáállásunkat kell megváltoztatnunk. A pozitív gondolkodás 12 pontja közül a 7. így szól: "Meg akarom változtatni, ami változtatásra szorul; elfogadom, ami megváltoztathatatlan - képes vagyok különbséget tenni a kettő között."
Dr. Covey szavaival: "Akár közvetlen, akár közvetett ellenőrzés jellegű a problémánk, akár a kontroll hiánya jellemzi, a megoldás felé vezető első lépés tőlünk függ."
"It's up to you!" mondaná a bölcs francia. Talán ő is az AIESEC-nél tanulta, mint én. :)
Holnapután Életem Párja hoz nektek néhány bölcsességet az édesanyákról.
Legyetek jók, amennyire tudtok!
Iratkozz fel a Blogértesítőnkre, hogy semmiről se maradj le!