rovatindító bejegyzés
Ahogy közeledik a gyermekünk tervezett születése, egyre gyakrabban kerül szóba, mi legyen majd a neve. Hogyan hívjuk majd, ha lány lesz? És ha fiú? Ha netán ikrek lesznek? Nem árt felkészülni arra az esetre is, ha egyszerre két azonos nemű gyermek érkezik... A hasonló döntések meghozásában kívánunk segíteni neked ezzel a rovattal.
Amiről a nevek beszélnek
A nevünk az egyik legszemélyesebb tulajdonunk. A keresztnév, mely a kisgyermek szüleitől kapott legelső ajándéka, ugyanúgy lehet könnyű vagy éppen hosszadalmas "szülés" végeredménye, mint maga a gyermek. A legtöbb családban hosszas latolgatás, elmélkedés, ízlelgetés előzi meg a névválasztást. Ilyenkor általában többféle szempont, ízlés- és gondolatvilág találkozik (sőt, sokszor ütközik), míg aztán hónapok alatt, számos ötlet fel- és elvetése után végre rátalálnak a megfelelőnek érzett névre, esetleg nevekre.
Így megy ez nálunk is. Egyelőre egy kislány és egy kisfiú számára találtunk megfelelőnek érzett neveket. Reméljük, hogy a rovat készítése közben fölfedezzük a többit is.
Szilvia jegyzete
A minap Tylla épp keresett valamit, amiről úgy vélte, segíthet kitalálni egy jó becenevet a második gyermekünk számára - az elsőé már megvan -, amikor megakadt a tekintete egy régi könyvön, amit még a szülei vettek. Korábban is látta már, de még nem olvasta. Én sem. Odatettük az elolvasandók közé, de addig még nem került rá sor. A címe: Fiatal szülők könyve (Minerva, Budapest 1977 - második kiadás). Férjecském a szerző nevére figyelt föl: Vekerdy Tamás. Nagyon örülök, hogy megvan ez a könyv. Az eredeti ára 20 Ft volt. Nekünk ma 20 eurónál is többet ér. :)
A névadás szokása a régmúltban, valahol a történelem legelején ered. Sokáig minden nevet nagyon komoly tartalommal ruháztak föl, amely az adott személlyel élethosszig tartó kapcsolódást eredményezett. Egyes népeknél, ahol magas (volt) a csecsemőkori halálozások száma, az első években nem is adtak/adnak végleges nevet a gyermeknek. Az ideiglenes nevek sok esetben olyan jelentéssel bírtak/bírnak, amely azt sugallja: a gyermek nem is létezik. Ennek az (volt) a célja, hogy az ártó, negatív erők "ne vegyék észre" és így elkerüljék a kicsit.
Minden név pontos jelentést hordozott, esetleg konkrét tulajdonságot jelenített meg, hiszen a pozitív tartalmú névválasztással az utód egész sorsát befolyásolni kívánták. Gyakorta az újszülött egy máris jellemzőnek érzett tulajdonságát fogalmazták meg a nevében (Erős, Érdeklődő, Bájos, Merész, Vidám stb.) azt remélve, hogy ezzel elősegítik a tulajdonság kifejlődését a gyermekben.
A névadást más szempontok is befolyásolták, befolyásolják. Régen a jó emlékű uralkodók, példamutató és tiszteletre méltó életű közszereplők neve keltett divathullámokat. Külön említést érdemel a reformkori nyelvújítási mozgalom, melynek során az ifjú költők és írók nemcsak régi neveket hoztak vissza a köztudatba, hanem sok ma is használatosat (Etelka, Gyöngyvér, Lenke, Emőke, Győző, Szilárd, Rezső stb.) maguk alkottak meg - a magyaros formák kedvéért gyakran hangulati elemeket és fordításbeli rögtönzéseket is alkalmazva. Napjainkban sokkal inkább a média hatása érvényesül (Izaura, Eszmeralda, Klaudió stb.). Kinek mi tetszik...
Néhány jó szándékú tanács
A gyermeketek nevével kapcsolatos döntésekre érdemes még idővel a megszületése (vagy akár a fogantatása) előtt elegendő időt és figyelmet fordítanotok. Olyan neve(ke)t célszerű választani, amely(ek) bár - főképp becéző alakban - lehetőséget ad(nak) a felnőttek kedveskedő, dédelgető szándékának a kifejezésére; később, felnőttkorban sem lesz(nek) keserű teherré tulajdonosuk számára. Gondolj arra is, hogyan mutat és hangzik majd a választott keresztnév a gyermek vezetéknevével! Egy klasszikus elrettentő példa: Farkas Piroska. (Bár a hatályos jogszabályok lehetővé teszik a névváltoztatást, jobb megelőzni az olyan helyzeteket, melyekben ez szükségessé válhat.)
Arra bátorítunk titeket, hogy a fentieket figyelembe véve legjobb szándékotok és akaratotok szerint magatok hozzátok meg a végső döntést. Ha olyan nevet kívántok adni a gyermeketeknek, amely nem szerepel a hivatalos magyar névjegyzékben, azt külön eljárás során engedélyeztetni kell, azonban ettől nem kell visszarettenni. Az ember nem is gondolná, milyen gyakran kerülnek be új nevek az addig is hivatalosak közé. Úgy tudom, az anyakönyvvezetőnél kell jelezni az ilyen igényt a pontos név megadásával.
A rovatban ezentúl hetente egy (néha talán kettő) név eredetéről, jelentéséről, a hozzá kapcsolódó hivatalos (vagy annak híján ajánlott) névnap(ok)ról, ismertebb képviselőiről olvashatsz. A lánynevekkel Szilvi segít ismerkedni, a fiúnevekkel én. Egy-egy külön listában gyűjtjük össze a rovatban már említett neveket - a lányneveket és a fiúneveket is - ábécésorrendben.
További segítség a névválasztáshoz
Hamarosan egy, a (leendő) nagyszülőkhöz - különösen egyikükhöz - szóló írást közlünk itt a Szülőnevelés Blogon. Szilvi Drágám holnaputáni cikke is már ezt készíti elő.
Legyetek jók, amennyire tudtok!
Iratkozz fel a Blogértesítőnkre, hogy semmiről se maradj le!