Folytatom a tegnap a Kovács fivéreknek a pénzügyi tudásról szóló előadásai kapcsán elkezdett cikket.
André Kosztolany neve mond neked valamit? Ha nem, nézz utána, hogy ki volt ő! Az egyik könyvében írta, hogy ha lennének gyerekei,
- az első zenész lenne,
- a második szobrász lenne vagy festő,
- a harmadik író vagy újságíró,
- a negyedik pedig egy tőzsdei spekuláns, hogy a másik hármat el tudja tartani. :)
Az a "negyedik" akár te is lehetsz.
Manapság már a világ bármelyik pontjáról, ahol a netre lehet csatlakozni, egyformán elérhető a tőzsde bárki számára. Egy magánszemély is szabadon köthet tőzsdei ügyleteket online - jóval olcsóbban, mint egy bankon vagy befektetési alapon keresztül. Ráadásul sokkal jobban az ellenőrzése alatt tarthatja a pénzét és könnyebben hozzáférhet.
A tőzsdei kereskedés nem bonyolult, csak sokan túlbonyolítják, mert azt akarják, hogy inkább nekik add a pénzedet. Ők jól tudnak pénzt csinálni - saját maguknak, a te pénzedből. A média is nekik kedvez a rémhíradókkal, melyek állandóan azt sugallják, hogy a világ könyörtelen és pokolian veszélyes. Te mikor találkoztál utoljára olyan hírrel, ami valamelyik tőzsde emelkedéséről szólt? Vajon miért?
"Nem így néz ki a világ és ezt meg kell, hogy tapasztaljuk!"
mondta Dusán. Egyetértünk.
Valójában pofonegyszerű szabályok (pl. a maximális veszteség szabályának) megtanulása és következetes betartása kell csak a sikerhez a tőzsdén. A többség egyszerűen nem veszi a fáradságot az elsőhöz és/vagy nem képes eléggé uralkodni az érzelmein a másodikhoz. A veszteségeket el kell fogadni az élet természetes részeként, ahogy pl. a reggeli felkelést. A sikerhez elengedhetetlen az érzelmi intelligencia. A tőzsdén és azon kívül egyaránt.
Apropó, érzelmi intelligencia: a június 3-án tartott ingyenes bemutató előadáson Alkér Orsolya levetítette az általunk már jól ismert pillecukortesztes videót és elmesélte a kísérlet eredményét. Szó volt a háromféle pénzügyi életvitelről is:
- a kudarcos életvitelről, amelynél a kiadások rendre meghaladják a bevételeket - így a folyamatosan növekvő adósság garantáltan csődhöz vezet;
- az átlagos életvitelről, amelynél a kiadások az átlagos bevételi szint körül ingadoznak, mert a félretett pénzhez újra meg újra hozzányúlnak, nincs valódi tartalékképzés - így a bevételek csökkenésekor azonnal csökken az életszínvonal és
- a sikeres életvitelről, amelynél a kiadásokat folyamatosan a bevételek alatt tartják és a különbözetből képzett megtakarítást befektetések által megsokszorozzák - így a befektetések révén idővel úgy emelhető az életszínvonal, hogy a kiadások továbbra is a bevételek alatt maradnak.
Mindhármat volt alkalmunk megtapasztalni. Időbe tellett, mire rá tudtunk állni a harmadikra. A gyermekeinket már kezdettől fogra erre szoktatjuk majd.
Holnap jön a cikk harmadik, befejező része itt a Szülőnevelés Blogon.
Legyetek jók, amennyire tudtok!
Iratkozz fel a Blogértesítőnkre, hogy semmiről se maradj le!