Az előző cikkemből megtudhattad, hogy nálunk évek óta nincs otthon televízió. Most részletesebben kifejtem, miért.
A televízió - főleg úgy, ahogyan a többség, a kereskedelmi csatornák törzsközönsége használja - nagyon drága mulatság.
- Pénzbe kerül (maga a készülék, plusz az előfizetési díj, a villanyszámla emelkedése stb.).
- Rombolja az ember értelmét, intelligenciáját, más szóval: a kulturális tőkéjét (a rémhíradókkal, a néha a változatosság kedvéért műsornak álcázott reklámokkal – melyek közvetve szintén pénzveszteséget okoznak – és a "Faló Világ" jellegű műsorokkal). Tudom, hogy vannak értelmes műsorok is, de azokat a legdrágább előfizetői csomagban is egyre nehezebb megtalálni.
- Leépíti az emberi kapcsolatokat, hiszen miatta kevesebbet beszélgetnek, sőt: kevesebbet találkoznak az emberek egymással. (Erre még visszatérek.) Ha mégis sor kerül beszélgetésre, az könnyen valamelyik friss rémhír vagy tévésorozat felé kanyarodik...
- Rontja a néző koncentráló-képességét. Egy összetettebb gondolatot, melyet néhány másodpercnél tovább tart kifejteni, az átlagos tévénéző már nehezen tud követni. (Ahogy én hívom: ez a "Sammy Jankis szindróma".)
- Passzív információ-befogadásra nevel aktív információgyűjtés és önálló gondolkodás helyett. Minél többet nézed, annál inkább elhiszed, hogy a világ olyan, amilyennek a képernyőn mutatják - pedig ez korántsem igaz.
- Leszoktat az olvasásról. Nemrég alkalmam volt hallani, Benő bá hogyan olvas fel egy szöveget. Első és második osztályos általános iskolásokat hallottam hasonló stílusban felolvasni. Nem tartott szünetet a vesszőknél, nem vitte le a hangját a mondatok végén, szinte minden hangsúlyozás nélkül mondta ki a szavakat. Nem is mindig azt olvasta, ami a papíron szerepelt, gyakran eltévesztette. Olyan szavaknál, mint pl. "speciális", már megakadt...
Íme egy tapasztalt szakember egyik tanácsa az egymással töltött minőségi időről:
Volt alkalmam belekóstolni, hová vezet, ha rendszeresen egyszerre sorvasztod a pénztárcádat, az elmédet és az emberi kapcsolataidat. Azt az élményt nem kívánom senkinek.
Néhány nap múlva azt is elolvashatod, hogyan szabadultunk fel a fentebb említett elektronikus jövedelem- és intelligencia-csökkentő berendezés uralma alól. Már amennyire ez egyáltalán lehetséges...
Addig is nézd kevesebbet a tévét és olvass többet! Ehhez hamarosan Szilvitől is kapsz egy tippet itt a Szülőnevelés Blogon.
Legyetek jók, amennyire tudtok!
Iratkozz fel a Blogértesítőnkre, hogy semmiről se maradj le!