CSR (VTF) másképp
Elektronikai hulladéknak minősülnek az információs és távközlési berendezések (telefon, nyomtató, számítógép), szórakoztatóelektronikai berendezések (pl.: rádió, televízió, videofelvevő és -lejátszó), háztartási gépek (pl.: hűtőgép, mosógép, vasaló).
Ezek a berendezések a környezetre veszélyes anyagokat tartalmaznak, viszont több értékes komponensük hasznosítható - ezért soha ne tegyük őket a kukába! Adjuk le őket hulladékudvarokban vagy az üzletben, ahol a cserekészüléket vásároljuk!
Az elektronikai és elektromos hulladékok szelektív gyűjtése különösen fontos, mert olyan anyagokat tartalmaznak, melyek komoly veszélyt jelentenek környezetünkre és egészségünkre. Ha szelektíven gyűjtjük őket, akkor a bennük lévő anyagoknak legalább egy része újrahasznosításra kerül, a veszélyes anyagokat pedig különlegesen kezelik.
Az e-hulladékok csoportjai
- Világítótestek, világítástechnikai berendezések: A fényforrások, valamint az azok működtetéséhez szükséges eszközök, lámpatestek (pl.: fénycsövek, villanykörték, lámpák).
Veszélyes anyagokat tartalmaznak, de több alkotórészük is hasznosítható, ezért szelektíven kell gyűjteni őket!
A háztartásban elhasznált fényforrásokat a kereskedők kötelesek az üzletükben forgalmazott fényforrások értékesítésekor ellenszolgáltatás nélkül átvenni. Ez a kötelezettség a vásárló által felajánlott és az értékesített fényforrással azonos használati célú és mennyiségű használt fényforrás átvételére vonatkozik.
Számos kereskedelmi egységben folyik a fényforrások visszagyűjtése. Az üzletekben tájékoztató táblák segítségével is informálják a lakosságot arról, hogy fényforrásokból származó hulladékok a környezetre milyen káros hatást gyakorolnak, ha azokat nem a környezetvédelmi előírásoknak megfelelően kezelik. Ezen fényforrások nem helyezhetők el a települési szilárd hulladékokkal együtt, gyűjtésük elkülönítve történik.
Budapesten több bevásárlóközpontban fényforrásgyűjtő edényeket alakítottak ki.
Háztartási gépek: A háztartásban használt elektromos árammal működtetett eszközök (pl.: hűtőgép, mosógép, mikrohullámú sütő, kenyérpirító, porszívó, stb.).
Szórakoztató-elektronikai berendezések: Hang vagy kép jelek rögzítésére, vagy lejátszására alkalmas eszközök (pl.: rádió, televízió, videokamera, hifiberendezés, stb.).
- Információs (IT) és távközlési berendezések: Információ küldésére, megjelenítésére, tárolására alkalmas elektronikus eszközök(pl.: telefon, fax, mobiltelefon, nyomtató, billentyűzet, másológép, stb.).
Az Európai Unió által meghatározott irányelv és 264/2004 sz. Kormányrendelet alapján az elektromos és elektronikai termékeket gyártó és/vagy forgalomba hozó cégek 2005. augusztus 13-tól kötelesek visszagyűjteni és ártalmatlanítani az elektromos és elektronikus berendezések hulladékait.
- Részben ide tartozik a veszélyes hulladék is: használt sütőzsiradék és göngyölege, fáradt olaj és göngyölege, használt akkumulátor.
A háztartásoknál keletkező veszélyes hulladékok átvételére az FKF Zrt. minden lomtalanítási körzetben gyűjtőpontokat létesít. A gyűjtőpontok pontos helyszíneiről a lomtalanítás időpontjáról szóló levélben ad az FKF értesítést. A szárazelem is veszélyes hulladéknak minősül, ezért soha ne tegyük a kukába! Használjuk a Budapest mintegy ezer pontján elérhető speciális szárazelem gyűjtő tartályokat!
Az FKF Zrt. által működtetett hulladékudvarokban is leadható mindegyik fajta elektronikai hulladék.
A cikk a Szelektíven Budapesten című tájékoztató kiadványban közölt információk felhasználásával, azok szélesebb körű terjesztése céljából készült. Pesti lakosokként nekünk a fővárosról vannak ismereteink. Ha segíteni tudsz nekünk, hogy kiegészítsük ezt a cikket más településekre vonatkozó információkkal, kérlek, tedd meg!
A jövő héten a Szülőnevelés Blog több cikkének is a siker lesz a fő témája. Már holnapután elolvashatod az egyiket.
Legyetek jók, amennyire tudtok!
Iratkozz fel a Blogértesítőnkre, hogy semmiről se maradj le!