CSR (VTF) másképp
Mindenekelőtt egy kis kiegészítés a rovat legutóbbi cikkéhez: mint korábban említettem, a fenyőgallyak és az elszáradt fenyőfák nem minősülnek zöldhulladéknak. Ha ebből esetleg nem lett volna egyértelmű, leszögezem: komposztálásra sem alkalmasak. Most már azt is tudom, miért.
Egyrészt a magas gyantatartalmuk és a tűlevelek savas kémhatása miatt, másrészt pedig azért, mert túl gyakran marad rajtuk valamennyi papír- és/vagy fémhulladék. Ahogy, gondolom, te is megtapasztaltad már, jellemzően az ehető díszek csomagolása. Ezért az ünnepek után az elmúlt év karácsonyfáira más sors vár.
Csakhogy nem mindegyik fenyőnek lesz ugyanaz a sorsa.
A ti felelősségetek,
hogy a tiétekkel mi történik.
Nekünk a fővárosról vannak ismereteink, de valószínűleg országosan is igaz, hogy a lakosság nagy része január 6. után bontja le a karácsonyfát. Az ezt követő nagyjából egy hónapos időszakban szabadulnak meg a nemrég még áhítattal csodált fenyők többségétől.
A tavalyi karácsony miatti dömping - amikor a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. külön gyűjtőjárművekkel szedi össze a kiszolgált tűlevelűek százezreit - tehát már a vége felé tart. A fákat a hulladékgyűjtők mellé - vagy a kijelölt gyűjtőhelyek egyikén - kell lerakni. Aki nem így tesz, azt az idén akár 20.000 forintos pénzbírsággal is sújthatják (ha tetten érik). Szerintünk ennél nagyobb összeget kéne kiszabni.
Az elszáradt vágott fenyők többsége tüzelőként végzi. Aprítás után a Fővárosi Hulladékhasznosító Műben fűtési gőzt és elektromos áramot állítanak elő belőlük. A káposztásmegyeri lakótelepet három hónapig így fűtik.
A vágott fenyők egy kis része visszakerül oda, ahol megvásárolták, mert az eladó kertészeti áruház akciójának a keretében január végéig levásárolható az áruk. Arról, hogy ez az áruház mihez kezd a visszavett fákkal, nincs információnk.
Tylla jegyzete
Te elgondolkodtál már azon, mennyi ideig nőtt a fővárosunk tavalyi szeretetünnepe miatt megölt több mint félmillió fenyőfa? Szerinted az unokáid még láthatnak élő fenyőfát testközelből? És az ő unokáik, a te ükunokáid?
Kicsi koromban a szüleim minden évben vágott fenyőt vettek - ám a karácsonyt nem muszáj vágott fenyővel ünnepelni. Az említett kertészeti áruházban is népszerűek a cserepes fenyők (bár szerintünk még korántsem eléggé). Jó hír, hogy már a fővárosban is egyre többen ültetik el a facsemetéket az ünnepek után. Az egyik iskola például minden osztályterembe cserepes fenyőt vásárolt és az ünnepek után vállalta az összes fa elültetését.
A kertészetek általában visszaveszik a cserepes fákat az ünnepek után, azonban a vízkereszt után leadott fák többségét már nem tudják megmenteni. A fenyő ugyanis könnyen tönkremehet, ha hosszabb ideig a fűtött lakásban tartják.
Tylla jegyzete
Amikor én kicsi voltam, egy ideig nálunk is vágott fenyő volt. Később találtunk jobb megoldást. A keresztapám minden december elején hozott nekünk gyökeres, élő fenyőt. Azt díszítettük föl, majd az ünnepek után kitettük az erkélyre, amíg a keresztapám érte nem jött, hogy visszaültesse az eredeti helyére.
Mivel a jelenlegi otthonunkban nincs olyan hely, ahová kitehetnénk az élő fát, évek óta beérjük azzal, hogy ugyanazt, a fenti képen láthatóhoz hasonló műfenyőt díszítjük föl. Még 2004-ben vásároltam. Vigyázunk rá, hogy sokáig kitartson. Reméljük, a használatával több értéket tudunk megmenteni, mint amekkora környezeti kárt az előállítása és a szállítása okozott. Ha most vennénk műfenyőt, már arra is odafigyelnénk, hol készült.
Nektek milyen karácsonyfátok
volt tavaly? És milyen lesz az idén?
Amennyiben gyökeres fenyőt vesztek, inkáb cserepeset vagy vödröset válasszatok, mint földlabdásat! Minél nagyobb a cserép (illetve a vödör), annál biztosabb, hogy sikeresen el lehet majd ültetni a fát az ünnepek után. A kis cserépben lévő - és pláne a földlabdás - fenyők gyökerei sérültek lehetnek. Figyeljétek meg, hogy a fa méretéhez képest mekkora a cserép vagy a vödör (illetve a földlabda)!
Hétfőn Szilvi Drágám többek közt a tavalyi Házi Pénzgyár Konferencia egyik előadójának az üzenetét is elhozza neked.
Legyetek jók, amennyire tudtok!
Iratkozz fel a Blogértesítőnkre, hogy semmiről se maradj le!