Sikeres szokások
Folytatom a beszámolót a tavasszal megkezdett kockázatmenedzseri tanulmányaimról. Ezúttal a képzés második napjáról mesélek neked, mely már jóval gyakorlatiasabb volt az elsőnél.
Dr. Kovács Dusán indította a napot a long és a short pozíciók közötti különbség szemléltetésével. Kissé fáradt voltam még, így jül jött, hogy a korábbi ingyenes bemutató előadásokon már találkozhattam ezzel az anyagrésszel. Mire a tőkeáttét fogalma után a kereskedési terv legfontosabb alapelvei kerültek szóba, kissé magamhoz tértem és jobban tudtam figyelni. Kellett is, mert innentől záporoztak az olyan hasznos információk, melyek az ingyenes előadásokban nem szerepeltek.
Kaptunk szempontokat az optimális kezdőtőke meghatározásához, hogy tudjuk, mennyivel érdemes lesz érdemes elkezdenünk az éles kereskedést. Kellő önismeret birtokában ezt is igen pontosan ki lehet számítani, hogy se túl alacsony, se túl magas ne legyen az összeg. Bizony, az is veszélyes lehet, ha a kezdőtőke túl nagy!
Megismerkedtünk a fix stop és a csúszóstop fogalmával: melyik mire jó és mire nem, mitől tud megvédeni az egyik és mitől a másik, melyiket mikor kell illetve tilos (pontosabban értelmetlen) alkalmazni.
A képen balról jobbra: Dr. Kovács Dusán, szerénytelenségem, :) Alkér Orsolya és Kovács Karád.
Ahogy azt a múltkor említettem, ezen a napon már játszottunk is. A 6 szimulált kereskedésből álló helyzetgyakorlatot mind azonos összeggel kezdtük, ugyanott léptünk be a piacra és ugyanott léptünk ki. Csak az különbözött, hogy az egyes kereskedéseknél hogy ki mekkora összeggel lépett piacra. Ezt az egyet határozhattuk meg mi magunk az egyéni kockázattűrő képességünk alapján. Minden más megegyezett.
Amellett, hogy a 23 játékos 23 lényegesen különböző eredménye (206 dollár veszteségtől 1.531 dollár nyereségig) egyértelműen megmutatta, mennyire fontos a kockázatkezelés, számomra további két érdekes tapasztalatot hozott ez a játék. Az én eredményem 1.400 dollár nyereség lett, a 23 különböző eredményből a második legjobb, szóval valamit talán jól csináltam. :) A mellettem ülő srác pedig pontosan a középmezőnyben végzett. 11 eredmény az övénél jobb lett, 11 az övénél rosszabb.
Délután már a kereskedési felülettel is elkezdtünk ismerkedni, hogy amikor másnap élőben piacra lépünk, már legalább nagyjából tudjuk, mit hol találunk. A helyzetgyakorlat kiértékeléséhez kapcsolódóan a tőzsdei kockázatkezelés legalapvetőbb szabályát is megbeszéltük.
Alkér Orsolya az egyik személyes tapasztalatát osztotta meg velünk. Elrettentő példaként. :) A kereskedési helyzetgyakorlat győztese pedig - akinek ezúton is gratulálok az 1.531 dolláros eredményéhez, továbbá a tábor összes résztvevője nevében köszönöm szépen a süteményeket, melyeket ő és a felesége hoztak nekünk - egy másik, kockadobásos játékban tapasztalta meg, hogy kockázatkezelés nélkül csak idő kérdése, mikor bukja el az összes pénzét.
A saját kereskedési tervünk összeállításához segítségként több mintát is kaptunk, köztük egy részletet Kovács Karád egy régebbi kereskedési tervéből.
Mindezek után jött a képzés harmadik napja, amit azért kellett mindenképpen hétköznapra időzíteni, hogy élőben is kipróbálhassuk a kereskedési felületet. Erről bővebben majd a harmadik részben olvashatsz. ;)
Jövő szerdai cikkemben egy évezredek óta világszerte népszerű névvel foglalkozom.
Legyetek jók, amennyire tudtok!
Iratkozz fel a Blogértesítőnkre, hogy semmiről se maradj le!