A hozzánk eljutott visszajelzésekből az tűnik ki, hogy némelyik olvasónk félreértette az alapvető szándékainkat. Minél előbb tisztázzuk a félreértést, annál jobb.
Nem tudom, ismered-e Robert T. Kiyosaki és Rhonda Byrne nevét. (Az előbbit két idézet erejéig már említettük a Blogon.) Világsikerű műveikről talán te is hallottál és/vagy olvastál már:
- "Gazdag Papa" könyvsorozat, CASHFLOW pénzügyi oktatójátékok
- "A Titok" (R. B. a könyv szerzője és a film producere).
Robert T. Kiyosaki több könyvében is említi a cikkem címében szereplő három szót és hangsúlyozza a sorrendjük fontosságát. Ezzel szemben Rhonda Byrne filmjében Dr. Joe Vitale azt mondja: "Bármit megkaphatsz vagy megtehetsz és az lehetsz, ami csak akarsz." (eredetiben: "You can have, do or be anything you want."). Észrevetted, hogy e két sorrend épp a fordítottja egymásnak?
Hogy mi köze ennek a blogunkhoz és hozzád?
Nagyon sok.
Szerintünk a Kiyosaki által említett a helyes sorrend: lenni,tenni, birtokolni. Legyél az, akinek lenned kell (Sir Ken Robinson szavaival: találd meg az alkotó elemedet) és akkor bármit megtehetsz, megszerezhetsz, amit csak akarsz!
A szülőnevelés a "lenni" elsődlegességéről szól. Azzal, hogy neked, a (leendő) szülőnek először önmagadat kell megnevelned, nem a személyiséged fejlesztésére célzunk. A jellemedet kell olyanná formálnod, amilyen jellemű felnőtte(ke)t a gyermeke(i)dből nevelni akarsz. Olyan emberré kell lenned, amilyenné/amilyenekké a gyermeke(i)det akarod tenni. Így tudod megteremteni azt a hosszan tartó családi harmóniát, amire vágysz.
Hogy hogyan működik a szülőnevelés - vagyis a gyermek nevelése a szülői minta formálása által - a gyakorlatban? Konkrét példaként említhetem azt, amit Dr. Vekerdy Tamás mondott el egy kérdésre válaszolva a múlt szombati konferencián. A kérdés valahogy így hangzott:
Hogyan viszonyuljon szülő az alkoholhoz,
hogy a kamasz fia/lánya ne váljon alkoholistává?
Vekerdy Tanár Úr azonnal visszakérdezett, hogy maguk a szülők fogyasztanak-e bármilyen alkoholos italt bármilyen gyakorisággal...
... majd kifejtette, hogy ha a szülők egyáltalán nem isznak alkoholt, valószínűleg a gyermekük sem lesz alkoholista - ám ha a szülők akármilyen mértékben alkoholt fogyasztanak, az vonzóvá teszi a szeszt a kamasz számára. Pláne, ha a kortársai is isznak. Ekkor ugyanis két motiváció hat egyszerre:
- az, hogy a kamasz felnőttnek akar látszani és
- az, hogy a kortársai véleménye ebben az életszakaszban fontosabb a számára, mint a felnőtteké, beleértve a szüleit is.
Ha a szülők maguk isznak - hangsúlyozom: itt nem az alkoholfogyasztás mértéke számít, hanem a puszta ténye -, de a kamasznak megtiltják, azzal csak további motivációkat adnak neki. A tiltott gyümölcs csábítását erősíti az, hogy a kamasz számára ez a tiltás azt jelenti: a szülők magukat "Jupiternek" tartják, őt pedig "kisökörnek" és ez a kettős mérce sérti az igazságérzetét.
A legjobb megoldás tehát, ha a gyermek már születésétől kezdve azt látja, hogy egyik szülője sem iszik alkoholt soha - és azért látja ezt, mert a szülők tényleg nem fogyasztanak alkoholt. Egyetlen cseppet sem. Se születésnapokon, se máskor. Szilveszterkor sem. Akkor sem, ha a gyermek épp nem látja és valószínűleg sosem tudná meg...
Azért írunk a Szülőnevelés Blogban többnyire arról, milyen legyél és kevesebbet arról, mit tegyél, mert az olvasóink szemléletmódjára akarunk hatni. Paradigmaváltásra van szükség ahhoz, hogy meg tudjunk felelni a jövő kihívásainak.
Tudjuk, hogy nem minden paradigmaváltás azonnali. A többségük egy folyamat eredménye. Egy ilyen folyamatot kezdtünk el bő egy hónapja. A Szülőnevelés Blog egyes cikkei önmagukban nem túl nagy hatásúak, de bízunk benne, hogy idővel - ahogy egyre jobban összeáll a puzzle - az együttes erejük jelentős pozitív változásokat fog eredményezni a te életedben is.
A folyamat részei azok az idézetek is, melyeket Szilvi holnapután oszt meg veletek Szorosan kapcsolódnak a mai cikkhez (is).
Legyetek jók, amennyire tudtok!
Iratkozz fel a Blogértesítőnkre, hogy semmiről se maradj le!