CSR (VTF) másképp
"Az országomban oly sok szemetet termelünk, vásárolunk és eldobunk, vásárolunk és eldobunk, vásárolunk és eldobunk..."
Severn Suzuki, ENSZ Föld Csúcstalálkozó, Rio de Janeiro 1992
A vásárlók társadalmi felelősségének egyik kiemelten fontos eleme, hogy minél kevesebb háztartási szemetet termeljünk. Persze a nulla lenne az ideális mennyiség.
Először is tisztázzuk, mi a különbség hulladék és szemét között!
Hulladéknak azok az anyagok számítanak, amelyek a keletkezésük helyén (háztartás, gyárak, mezőgazdaság, stb.) haszontalanná váltak, de anyagfajtánként külön kezelve, szelektíven gyűjtve még másodlagos nyersanyagként hasznosíthatók.
Szemétnek számítanak az olyan haszontalanná vált anyagok, amelyeket nem tudunk vagy nem akarunk tovább használni - a gazdaság körforgásából kikerülő, általában vegyesen tárolt anyagok.
Tylla jegyzete
Persze a magyar ember közismerten kreatív, így egyre kevésbé kérdés az, hogy tudunk-e tovább használni valamit. Amint az alábbi videóból is látható, ha akarjuk, a szemét (vagyis a "másodlagos nyersanyagként nem hasznosítható" anyag) fogalmát teljesen meg is szüntethetjük. Mindenre van megoldás.
Mi a szelektív hulladékgyűjtés?
Szelektív hulladékgyűjtésnek nevezzük azt a folyamatot, amikor a háztartásokban keletkező, ott már feleslegessé vált, de hasznosítható anyagokat külön gyűjtjük, és azokat továbbadjuk hasznosításra, ipari feldolgozásra. Amennyiben jó minőségű válogatott hulladékot kívánunk nyerni, az osztályozást a hulladékok keletkezési helyén kell elvégezni, azaz a háztartásokban - a te otthonodban is -, gyárakban, hivatalokban és intézményekben.
A szelektíven gyűjtött háztartási hulladék értékes, hiszen újrahasznosítható. Másodnyersanyag keletkezik belőle, amit újra fel lehet használni termékgyártáshoz (például PET palackból polár pulóvert). A másodnyersanyagok felhasználása ugyanakkor jelentős energia- és nyersanyag-takarékossággal is jár, mivel ezek már kevesebb technológiai lépést igényelnek. A szelektív gyűjtéssel csökken a lerakásra kerülő hulladék mennyisége, ezáltal a hulladéklerakó élettartama növekszik, így csökken a környezet terhelése.
A cikk a Szelektíven Budapesten című tájékoztató kiadványban közölt információk felhasználásával, azok szélesebb körű terjesztése céljából készült.
A továbbiakban a különböző hulladékfajtákról, a gyűjtésük szabályairól és a hasznosításuk módjairól lesz szó. A rovatot nagyjából 1 hónap múlva folytatom.
Legközelebb egy különleges videót hozok egy különleges nap alkalmából. :)
Legyetek jók, amennyire tudtok!
Iratkozz fel a Blogértesítőnkre, hogy semmiről se maradj le!